Испод друге површине
”Станица сервис за савремени плес” у ОШ ”Влада Обрадовић Камени” спроводи плесне радионице под називом ”Испод друге површине”. Деца плешући осећају савремену уметност али је и стварају!
”Станица сервис за савремени плес” у ОШ ”Влада Обрадовић Камени” спроводи плесне радионице под називом ”Испод друге површине”. Деца плешући осећају савремену уметност али је и стварају!
Почетком децембра наше урбано чвориште добило је нову димензију када нам се тим из Берлина придружио на дводневној радионици.
Да би помогли нашој Шкњиготеци да живи дуже, придружили смо се нашим Шкњиготекаркама на малом дружењу и радионици са децом 30. новембра.
Центар за промоцију науке организовао је међународну конференцију Art+Science+Makers која се одржала 14. и 15. новембра на Факултету драмских уметности и у Научном клубу. Били смо тамо.
In september 2018 our team participated at the European Conference on Educational Research (ECER) which is the biggest conference for education in Europe.
Трећег дана Школабораторије 002, док у једном углу деца осмишљавају ритам за нову песму Школабораторије, у другом углу један део нас заједно са мајкама деце најмањег узраста која живе на Лединама ствара идеју о новом дидактичком зиду - ”Ћоше чула и логике”.
Како је текла Школабораторија 002, дан за даном, осећај за осећајем, учење за учењем, дружење за дружењем, креирање за креирањем...
Наши другари Един, Селма, Омер и Ива су писали о својим утисцима са летње школе. Деца ваљда увек виде ствари јасније па ево њиховог блог поста о ШК002. То је текст смеха и пријатељства. :)
Другар Кики је пратио Пеђу на ноћној герилској акцији добродошлице пре почетка Школабораторије 002. Направио је и фото есеј о тој ноћи. Јер Школабораторија ради и у трећој смени.
Škograd (Schoolcity) visited Thessaloniki and INSEA’s (International Society for Education through Art) seminar about аrt education. It was more than arty and more than educational experience for us. Between 16-18th of July, we collaborated with people from all over the world who are trying to change the ways our education works. Just like we are trying to break the existing boundaries education puts upon children as well as upon their families and then openly explore how this world works and what is our place in it.
У јуну смо одржали други разговор на тему Како градимо Шкоград. Овај серијал дискусија помаже нам да промишљамо активности на Лединама и проналазимо им везе са теорисјким концептима, другим праксама као и људима који раде сличне програме.
Скривено иза наслова "Како градимо Шкоград?", упитно и конструктивно, отварамо позорницу и позивамо све оне који би могли да нам помогну да наше активности буду још успешније а наша реалност равноправнија. У серији отворених разговора са пажљиво одабраним гостима, у удобној атмосфери библиотеке Гете института, покушаваћемо да осветлимо неке од кључних тема нашег рада на Лединама.
Позив за учешће на једном фестивалу, под називом Дизајн дистрикт, добили смо из Загреба. Викенд смо провели међу људима, углавном из сфере дизајна, у потрази за онима у којима препознајемо сличност у тематским оквирима, начину размишљања или методологији рада.
Гости овогодишње Београдске интернационалне недеље архитектуре придружили су нам се 20. маја на Лединама како би посетили пројекат Градови дељења: креативни подстицај - Урбано чвориште 2.
У суботу, 28. априла, у школском дворишту догодила се скоцкана авантура, као један од првих корака партиципативног дизајна Урбаног чворишта #2 (Urban Hub #2) са циљном групом деце школе и комшилука.
Након приредбе, у школском дворишту, месту где све почиње пре и завршава се после школе, нашли смо ново згодно место окупљања. Разговарамо и најављујемо почетак новог подухвата: Дворишта чворишта!
Уз подршку Гете Института (Goethe-Institut Belgrad) неколико дана смо провели на Флуид – дизајн форуму где смо са студентима/кињама и дизајнерима/кама делили искуства о улози дизајна у нашем ангажману на Лединама, могућности дизајна у зближавању школе и комшилука и дометима које он има у нашој свакодневници.
Са сарадницама из школе, БИНА-e, Goethe-Instituta, Филозофског факултета и разних других заинтересованих страна провели смо недељу мислећи о инфраструктури слушања. Наиме, почели смо да креирамо методологију за партиципативни дизајн наше учионице на отвореном коју градимо у оквиру пројекта Урбано чвориште #2.
У емисији "Поштована децо" чуло се како се на Лединама машта једна школа и једно насеље будућности.
На путу промишљања школе, створили смо летњу школу, Школабораторију 001, па у истом духу прошлог викенда оживели и Школабораторију будућности. Ево како је све текло...